wtorek, 21 sierpnia 2012

Fuga epoksydowa – sposób na czyste fugiFuga epoksydowa to fuga dwuskładnikowa. Szczególnie polecam jej stosowanie w miejscach narażonych na duże zabrudzenie - podłoga w kuchni, korytarze. 

Zaletą jej jest to, że fuga ta nigdy nie traci koloru, ponieważ nie przebarwia się. Po zastygnięciu nałożonej masy żadna substancja nie jest w stanie do niej przeniknąć.

Jednakże nie radze nakładać fugi epoksydowej samemu, ani też zlecać jej nakładanie osobie, która się na tym nie zna.


Po pierwsze nie można doprowadzić do zabrudzenia fugi epoksydowej, jeżeli podczas prac wpadnie do niej jakikolwiek paproch to zostanie on w niej na zawsze. Nie muszę chyba nikomu mówić jak będzie to wyglądało przy białej fudze epoksydowej.

Po drugie fugę epoksydową należy fachowo nakładać, ponieważ złe jej nałożenie może doprowadzić do sytuacji, że konieczny będzie ponowny remont całego pomieszczenia.
Na forum Trójmiasto spotkałem się nie raz z takimi wypowiedziami:

„...błagam! czy ktoś wie, czym można usunąć mazaje z fugi epoksydowej na
kafelkach? te patałachy, ktore robiły łazienkę nie umyły kafelków.
biała fuga na brązowych kafelkach! tragedia. zaznaczam, że od
remontu minął miesiąc - wcześniej nie usiłowałam tego zmazać, bo nas
nie było w domu. Dzięki”

I informuję, że nie sposób usunąć tego żadnym środkiem, tylko droga mechaniczną, co na pewno doprowadzi do uszkodzenia płytki.
 
Z ciekawostek dodam, że do fugi epoksydowej można dodać brokat – efekt jest naprawdę ciekawy.


6 komentarzy:

 1. Bardzo dobrym profesjonalnym preparatem do usuwania pozostałości spoin epoksydowych typu mazy ,jest Litonet żel lub płyn firmy Litokol.Działa nawet po dłuższym czasie od fugowania.Oczywiście gwarancja jest tylko na spoiny Litokolu ale wiem ,że działa i na inne.Pozdrawiam Boguś

  OdpowiedzUsuń
 2. Polecam skuteczny środek do usuwania zabrudzeń z fug epoksydowych "EPOXY GROUT REMOVED" firmy MADERA. Działa na fugi epoksydowe wszystkich producentów niezależnie od stopnia utwardzenia, nawet po kilku tygodniach. Dostępne na tablicy lub chemiamadera.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. spoinowałem całą łazienkę moim zdaniem tego typu fuga to utrudnianie pracy i wyrzucanie pieniędzy w błoto fuga jest szorstka i pozostawia przy myciu na sobie koty ze szmatki a pozatym trudno zmyć brud ,jestem zawiedziony

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kto myje fuge epoksydowa szmata, gdybys umył specjalnymi gabkami ( sa do tego dwa rodzaje gąbek) to nie miałbyś ozdobników w postaci kawałków szmaty na kafli

   Usuń
 4. skutecznie wypucujesz to płynem do naczyń i drutkami

  OdpowiedzUsuń
 5. Do Pana "ZAWIEDZIONEGO"
  Biorąc się do fugowania epoksydem należy się zaopatrzyć w odpowiednie narzedzia (o czym profesjonalny wykonawca powienien wiedzieć)Do pierwszego czyszczenia czyli zbierania nadmiaru spoiny i wstępnego wygładzenia używamy szorstkich fizelinowych gąbek (żadnych szmat ,ręczników papierowych ,czyścików kuchennych i innych nieodpowiednich i pylących materiałów)Do końcowego czyszczenia używamy nasączonych celulozowych gąbek i często zmieniamy wodę żeby zminimalizować pozostałości po fugowaniu.Jeśli zostaną jakieś mazy , to też nie ma dramatu tylko trzeba użyć płynu do tego przeznaczonego a nie "drutków" :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...