stycznia 23, 2013

Malowanie ścian – porady




Większość osób myśli, że malowanie ścian i sufitów farbą emulsyjną to banalna sprawa i każdy sobie z tym poradzi. To prawda, że byle, kto weźmie do ręki pędzel i pomaluje pomieszczenie. Inną kwestią jest jednak, jaki będzie efekt końcowy tych poczynań. Wierzcie mi Państwo, że w mojej karierze widziałem już różne rzeczy i z całą pewnością mogę stwierdzić, że można zepsuć malowanie. Oto kilka dobrych rad, co zrobić, aby tak się nie stało, opisanych krok po kroku, na każdym etapie pracy:

1. Przygotowanie podłoża – jedna z ważniejszych kwestii. Jeżeli występują na podłożu pęknięcia należy je usunąć. Zeskrobujemy luźną warstwę masy szpachlowej i nakładamy nową z jednoczesnym wtopieniem w miejscu pęknięcia np. fizeliny. Następnie poprawki szlifujemy.
2.  Gruntowanie powierzchni – po wyrównaniu przychodzi czas na gruntowanie. W tym celu można użyć najtańszego materiału. Jednak pamiętajmy, że nie możemy ominąć tego etapu, ponieważ farba nie będzie miała dobrej przyczepności. Do gruntowania używamy wałka, celem uzyskania lepszego efektu.
3.  Malowanie sufitów – na tak przygotowanej powierzchni możemy przystąpić do malowania. Zaczynamy oczywiście od sufitu. Na początek odcinamy wszystkie narożniki używając w tym celu małego wałeczka z pełnym zakończeniem włosia. Malujemy sufity i ścianę na szerokość wałeczka tak, aby zawsze powstała struktura chropowata i nie było wzdłużnych śladów. Po tej czynności możemy przystąpić do malowania całej powierzchni, używając oczywiści dużego wałka malarskiego. W trakcie wykonywania tej czynności wykonujemy jak najdłuższe ruchy, aby zniwelować ilość łączy. Malowanie należy powtórzyć minimum dwukrotnie, jeżeli jest to wymagane to trzy a nawet czterokrotnie. Wszystko zależy, od jakości i koloru zakupionej farby. Kolejną warstwę farby nakładamy po wyschnięci poprzedniej. Każda farba ma określony czas schnięcia. Na opakowaniu znajdziemy informację odnośnie niezbędnej przerwy pomiędzy malowaniami.
4.  Malowanie ścian – po wyschnięciu farby sufitowej przystępujemy do malowania ścian. Pomimo tego, że wydaje się, iż jest to nieskomplikowana czynność polegająca na wzięciu wałka do ręki i przystąpienia do pracy, to jednak sprawa przedstawia się trochę inaczej. Zawsze musimy zacząć od odcięcia farby sufitowej od ściennej. Są dwa sposoby na dokonanie tego. W pierwszym przypadku robimy łączenie w narożniku, a w drugim wykonujemy łączenie poniżej narożnika sufity tworząc pasek farby sufitowej. Zarówno w pierwszej jak i w drugiej wersji używamy w tym celu taśmy malarskiej. Wysokość paska będzie zależała od szerokości taśmy. Proponuje taśmę o szerokości 1,9 cm. Wizualnie daje najlepszy efekt. Po przyklejeniu taśmy malarskiej dookoła sufitu malujemy ściany przy taśmie używając w tym celu małego wałeczka. Następnie malujemy wszystkie pionowe narożniki. Po wykonaniu tych czynności przystępujemy do malowania ścian. Powtarzamy cały proces minimum dwukrotnie.
5.  Jeżeli na ścianach mamy więcej niż jeden kolor to najpierw malujemy jedną barwą do gotowego efektu, a następnie stosując metodę odcinania w narożniku malujemy ścianę z innym kolorem.

Stosując powyższe zasady możemy sami wykonać pracę. Jeżeli jednak nie ufamy swoim  zdolnościom warto wynająć ekipę remontową.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...